روز جهانی بازی های رومیزی در خانه بازی رشت

اگر تاس دستتونه نریزیدش، اگر وسط بر زدن کارتهاتون هستید دست نگه دارید، اگر دارید از معبد فرار میکنید لحظه ای درنگ کنید… همه کارهاتون رو تعطیل کنید و به جاش سریعا به دوستاتون زنگ بزنید، ساعت هاتون رو با هم میزون کنید و آماده بشید برای بزرگترین رویداد سراسری بازیهای رومیزی در جهان. قراره کل روز رو بازی کنیم. با دوستان قدیمی و دوستان جدیدی که احتمالا باهاشون آشنا خواهیم شد. قراره تمام بازیهای ممکن رو امتحان کنیم. از بازیهای کارتی سریع گرفته تا برد گیمهای سنگین و حرفه ای،از بازیهای اروپایی تا آمریکایی، از بازیهای انتزاعی تا نشستهای نقش آفرینی کاغذ و قلم! همه کنار هم، (تقریبا) همزمان با کل دنیا، در روز جهانی بازیهای رومیزی!

 

 

و آن روز موعود از کجا آمده؟
گیک اند ساندریGeek and Sundry، شبکه ای پرمخاطب در یوتیوب، از سال ٢٠١٢ فعالیتش رو به عنوان یک کمپانی چندرسانه ای آغاز کرد. اکثر ما این کمپانی رو با برنامه پرطرفدار تیبل تاپ Tabletopمیشناسیم، که برنامه هایی مختص به بازیهای رومیزی و بردگیمه Board game که در اون مجری معروف برنامه ویل ویتون Wil Wheaton (که از بازیگران سریال بیگ بنگ تئوری هم هست) با دعوت کردن از دوستان گاها سرشناسش، با اونها برد گیم بازی میکنه. اما شبکه گیک اند ساندری برنامه ها و فعالیتهای خیلی متنوعی داره که معرفیشون خودش مقاله ای جدا لازم داره. یکی از فعالیتهای این کانال، برگزاری روز جهانی بازیهای رومیزی International Tabletop Day از سال ٢٠١٣٣ به اینور هستش که معمولا در ماه آوریل برگزار میشه. در همون سال اول، این برنامه به شکلی هماهنگ، در ۶۶ کشور دنیا برگزار شد که در سال بعدش به ٨٠ کشور رسید. در مراسم سال ٢٠١۵ تعداد رویدادهای انجام شده در سطح دنیا در اون روز، به ۳۰۰۰ رویداد رسید که کل هفت قاره جهان رو در بر داشت!

و در آن روز موعود در جهان چه می گذرد؟
برای برگزارکنندگان: در این روز، فعالانی در تمام دنیا با هماهنگی با گیک اند ساندری، مراکزی رو برای بازی و آشنایی علاقمندان این سرگرمی با همدیگه، ایجاد میکنن. این مراکز از کافه ها و گیم شاپ ها هستن تا غرفه های مجهز نمایشگاهی و دانشگاه ها و مدارس. هیچ محدودیتی برای مشارکت کردن در این برنامه نیست. هرکسی در صورت دارا بودن فضایی (حتی خونه مسکونی) برای ارائه، میتونه رویدادی رو در سایت تیبل تاپ ثبت کنه تا در نقشه  گوگل رویدادهای این روز پین بشه.

برای شرکت کنندگان: اصل قضیه (که بازی باشه) برای شرکت کنندگان مجانیه! همه میتونن اون روز بازی کنن، و خب البته بازیهایی که ارایه میشه برای بازی کردن کاملا مجانی هستن. شرکت کنندگان میتونن از طریق سایت گیک اند ساندری، نزدیکترین محل برای بازی کردن رو پیدا کنن و کل روز خودشون رو در تاس و کارت و میپل غرق کنن! البته که قاعدتا در هر مرکزی یه سری بازیها برای بازی موجوده!

برای فروشندگان: فروشگاه ها هم در این روز و در حرکتی منسجم، تخفیفهای خوبی به خریداران بازیها میدن تا در پایان روز کسی دست خالی خونه نره. و البته که تلاش میکنن تا خودشون هم نقشی در راستای برگزاری داشته باشن. همچنین فروشگاه ها وسایل تکمیلی خاصی برای بازیها هم برای این روز تدارک میبینن که جذابیتش برای ما که ندیدیم هیچ معنایی نداره!

برای رسانه ها: البته که گیک اند ساندری نقش رسانه ای خودشو با پخش زنده ٢۴ ساعته، در یوتیوب، تثبیت میکنه. همچنین این کانال پر طرفدار، بسته هایی رو برای این روز تدارک دیده که میشه از فروشگاه های مربوطه خریداریشون کرد. این بسته ها که تمهای مختلف دارن (تم کمیک، ترسناک، پسرونه، دخترونه، سایفای و غیره) شامل یه سری خرت و پرتن که میتونه امثال ما رو تا سر حد ذوق مرگ پیش ببره. و صد البته که تیشرتهایی با طرحهای روز جهانی بازیهای رومیزی و غیره که فروششون از همین حالا در فروشگاه های اونور آب شروع شده.

و در آن روز موعود در ایران چه می گذرد؟
خانه بازی تصمیم داره، با تمام توان فعلیش، امسال این روز رو در ایران هم اجرا کنه. این حرکت نه تنها میتونه گرامیداشت واقعی این سرگرمی ارزشمند برای علاقمندانش در ایران باشه، بلکه باعث گسترش و رشد بیشتر فرهنگ بازیهای رومیزی و دورهمی هم خواهد شد. و در ادامه از تمامی فعالان دیگر این عرصه هم میخایم که در انجام این رویداد بزرگ همراه ما باشن. البته که انجام هیچ کاری بدون دست انداز و مشکل نیست! خب اولین دست انداز اینجاس که روز جهانی بازیهای رومیزی هرساله شنبه است! و خب همونقدر که اکثر جاهای دنیا خیلی خوش بحالشون میشه که شنبه جشن بگیرن، برای ما یک فاجعه کامله! پس در حرکتی هماهنگ با گیک اند ساندری، این روز رو به یک روز قبل، یعنی جمعه ۸ اردیبهشت منتقل کردیم! و اما قراره در این روز چه اتفاقی بیفته؟

برای برگزارکنندگان: اولین و مهمترین اتفاق اینه که ما هم قراره این رویداد رو برگزار و حسابی بازی کنیم! از صبح تا شب، و نه فقط در تهران که ،با همکاری دوستان عزیزمون، در شیراز هم قراره برنامه پربارتری داشته باشیم! به زودی مراکز دقیقی که قراره این رویداد در اونها انجام بشه رو خبررسانی میکنیم. همینطور بازیهای موجود در هر مرکز به زودی از طریق سایت، کانال تلگرام و صفحه مخصوص این رویداد در فیسبوک به اطلاعتون خواهد رسید. اگر  علاقمندانی در شهرهای دیگه قصد برگزاری این رویداد رو دارن میتونن از طریق ایمیل با ما در تماس  باشن که بتونیم تاجاییکه میشه کمکهایی بهشون بکنیم.

برای شرکت کنندگان: یه فهرست تمام نشدنی از بازی هم هست که قراره دور هم اون روز مجانی بازیشون کنیم. یک سیستم دسته بندی برای بازیها تهیه دیدیم که به شکل سانسهایی در طول روز قابل ارایه باشن. به زودی جزییات این سانسها (شامل بازیها و زمان و مکانشون) رو به اطلاعتون میرسونیم. همچنین برای دوستداران عرصه بازیهای کاغذ و قلم هم برنامه های جذابی رو تدارک خواهیم دید که یک دل سیر از صبح تا شب افقهای تخیل رو در نوردن!

برای رسانه ها: پخش زنده که نداریم ولی گزارشهایی تصویری رو در ساعاتی از روز روی آپاراتقرار خواهیم داد. همینطور بدون شک صفحه اینستاگرام مخصوص اون روز پر خواهد شد از عکسهای ناب طرفداران از بازیها و خود رویداد! تیشرتهای مخصوص روز جهانی بازیهای رومیزی رو هم تدارک دیدیم که به زودی روش تهیه اشو در سایت مشخص میکنیم، باشد که روز رویداد را یک شکل و چشمگیر آغاز کنیم.

نهایتا اینکه لطف کنید و خیلی از سایت دور نشید و موبایلتون دم دستتون باشه که قراره خیلی زود بروزرسانی خبرای جدید رو داشته باشیم که شامل مراکز برگزاری رویداد، ساعات و سانسها و از همه مهمتر بازیهای موجود خواهد بود. اینم بدونید که تصاویر ارسالی از تمام مراکز برگزاری رویداد در سطح دنیا در شبکه های اجتماعی متصل به گیک اند ساندری پخش خواهد شد. خلاصه اینکه ما میخایم تمام تلاشمون رو بکنیم که به هممون خوش بگذره و بتونیم عشق به بازیها رو بیشتر و بیشتر به کمک هم پراکنده کنیم…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *